O wystawie

Już od 1 września 2024 zapraszamy na niezapomnianą podróż w czasie z wystawą „TITANIC: The Artifact Exhibition”, która zagości w warszawskim SOHO ART CENTER przy ul. Mińskiej 63. Ekspozycja przyjedzie do nas prosto z Muzeum Nauki w Pittsburghu (USA). Do tej pory wystawę zobaczyło już ponad 35 milionów widzów na całym świecie. To edukacyjne i intrygujące przeżycie dla osób w każdym wieku, przedstawiające niezwykłą historię największego i najwspanialszego statku pasażerskiego ówczesnego świata. Przyjdź i odkryj osobiście niezwykłe dzieje Titanica w nowym świetle, wcielając się w rolę jednego z pasażerów. Na wystawie o powierzchni 1500 m2 podziwiaj autentyczne artefakty wydobyte z wraku Titanica, który spoczywa na dnie Północnego Atlantyku, odwiedź rekonstrukcje pomieszczeń statku oraz poznaj prawdziwe historie pasażerów legendarnego RMS Titanic!

Prawdziwa historia – Prawdzie eksponaty

Dnia 10 kwietnia 1912 roku RMS TITANIC wyruszył w swoją pierwszą podróż z Southampton w Anglii do Nowego Jorku. Jako najbardziej luksusowy i zaawansowany technologicznie statek swojej epoki, zdążył zaskarbić sobie sławę jeszcze przed rozpoczęciem rejsu. Miał być klejnotem brytyjskiej floty pasażerskiej. Niestety, jego losy miały szybko się zmienić. Późnym wieczorem 14 kwietnia 1912 roku, o godzinie 23:40 TITANIC zderzył się z górą lodową, co doprowadziło do jego tragicznego zatonięcia zaledwie 2 godziny i 40 minut później – 15 kwietnia. Tego dnia życie straciło prawie 1500 osób. Ta niezapomniana katastrofa, która przeszła do historii, wstrząsnęła światem i na zawsze pozostawiła swoje piętno w sercach i umysłach ludzi.

Po tragicznym zatonięciu, RMS TITANIC opadł na dno Północnego Atlantyku, 400 mil morskich na południowy wschód od Nowej Fundlandii, spoczywając na głębokości 3,800 metrów. Jego dziób i rufa, rozłączyły się, oddalając się od siebie na 550 metrów, tworząc niezwykły obraz na dnie oceanu. Wokół rozsypały się wszystkie osobiste przedmioty oraz wyposażenie statku. Wiele z tych przedmiotów prezentujemy na wystawie „TITANIC: The Artifact Exhibition”. To ponad 150 oryginalnych eksponatów, stanowiących nie tylko pamiątki po pasażerach i załodze, lecz także świadectwo minionych czasów. Walizki, buty, zegarki, biżuteria, pieniądze, listy, czy dokumenty tożsamości. Na wystawie odnajdziemy także liczne prawdziwe elementy wyposażenia statku, takie jak porcelana, sztućce, lampy czy naczynia kuchenne, które podkreślają jego niezwykłość i luksus. Te unikalne artefakty były wydobywane z wraku statku od lat 80. XX wieku przez współorganizatora tej wystawy, RMS Titanic, Inc. – jedynej instytucji autoryzowanej do wydobywania i konserwacji artefaktów z Titanica.

Niezapomniana podróż w czasie

Chociaż TITANIC spoczywa na dnie Północnego Atlantyku, goście wystawy będą mogli doświadczyć jego historii w sposób niezwykle realistyczny. Po wejściu na wystawę, widzowie przeniosą się w czasie do kwietnia 1912 roku, gdy statek wyruszył w swoją pierwszą i ostatnią podróż. To niezwykłe doświadczenie rozpocznie się od momentu, gdy otrzymają replikę karty pokładowej, wczuwając się w rolę konkretnego pasażera, aby następnie przeżyć podróż życia na TITANICU – od fascynującej budowy statku, przez eksplorację jego pełnowymiarowych luksusowych wnętrz, aż po tragizm zatonięcia. Komfort zwiedzania poprawi fakt, iż do dyspozycji zwiedzających będzie audio przewodnik, lektor w języku polskim lub angielskim dokładnie opowie o każdym z eksponatów. W trakcie zwiedzania wystawy, odwiedzający będą mieli również okazję zgłębić tematykę dotyczącą odzyskiwania artefaktów z wraku statku oraz plany na zachowanie miejsca katastrofy dla przyszłych pokoleń. 

To nie tylko wystawa, to zanurzenie w historii, które pozwala na odczucie emocji i zrozumienie złożoności wydarzeń związanych ze statkiem TITANIC. Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, aby zbliżyć się do legendy, która przetrwała przez dziesięciolecia. Przeżyjcie niezwykłą podróż w głąb historii i odkryjcie tajemnice, które tkwią w sercu legendy TITANICA. Czekają na Was emocje, nauka i refleksja nad tym, co naprawdę znaczył dla ludzkości ten majestatyczny statek. Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” to niepowtarzalna okazja, by poznać niezwykle magiczną historię. Dołączcie do naszego niezapomnianego rejsu śladami legendy. Zapraszamy!

Scroll to Top